Staff

The Senior Leadership Team (SLT)

Headteacher: Mr Owen O’Regan

Deputy Headteacher: Ms Monique de Jager

Assistant Headteacher: Ms Nanette Noonan

Assistant Headteacher: Mr Dean Benoit

SENCO:  Ms Vicky Absalom

School Business Manager: Saleh Ahmed

Upper Key stage 2

Phase leader: Ms Nanette Noonan

Year 6 Peggy Angus class:   Ms Alarie Drummonds

Year 6 Hirst class: Ms Sanjidah Ferdous

Year 5 Lichtenstein class:  Ms Lydia Abebe

Year 5 Kahlo class:  Mr Bernie McNerney

Lower Key stage 2

Phase leader:  Mr Tim Harrington

Year 4 Van Gogh class:  Ms Kate Smithson

Year 4 Riley class:  Mr Tim Harrington (Maths lead) & Ms Heather Clarke

Year 3 Hokusai class:  Ms Natalie Bridge & Mr Sam Norman

Year 3 Hepworth class:  Ms Abida Begum

Key stage 1

Phase leader:  Mr Dean Benoit

Year 2 Delaunay class:  Ms Esme Hopkins

Year 2 Tagore class:  Ms Louise Azzopardi & Ms Rebekah Burren

Year 1 Goldsworthy class:  Ms Anisa Farabi

Year 1 O’Keeffe class:  Ms Momtaz Salam

EYFS

Phase leader:  Ms Hannah Taylor

Reception Daisy class:  Ms Lucy Hurry

Reception Poppy class:  Ms Hannah Taylor & Mr Ducan Mills

Nursery Bluebell class:  Emma King

Nursery Sunflower class:  Rina Begum

Nursery Blossom Class:  Chris Mcquiad

Specialist teachers: 

Ms Kerri Sellens (Art Teacher and Art and Design and Technology Leader)

Mr Steve Haswell (Music and Perfoming Arts leader)

Mr Andrew Burke (Physical Active Leader)

Ms Salima Belaloui (French teacher)

Ms Asma Ali (Librarian)

Pastoral Support

Home School Liaison Worker: Maureen Padmore

Inclusion Officer: Michelle Morskyj

Art Therapist:  Sam Mason

Attendance Welfare Officer: Shamim Haque

Admin staff

School Business Manager: Saleh Ahmed

Office Manager: Melissa Blanford

Finance Officer: Terri Henderson

Admin Officer: Debbie Whelan

Resources Manager and Community Links:  Sue Marshall

Support Staff

Senior teaching assistant:  Eileen Stevens

Nursery Nurses : 

Mariam Khatun,Nina Ahia, Ranu Begum,Pauline Hosein, Nadine Hare, Rosie Khan, Sameena Raja

Teaching Assistants, 1:1 Support Assistants and Apprentices: 

Lisa Bowman,Tina Santry,

Jo Bailey, Syeda Ferdush,

Sue Lockhart, Didem Dogan,

Sabiha Aziz, Anna Bowman,

Asia Begum, Nasreen Rana

Lynn Ross, Stacey Lockhart

Claire Doherty, Frankie Taylor,

Urmi Rahman, Imani Amon, Amreen Raza

Lunchtime supervisors

Senior Supervisor: 

KS1/KS2 MDM: Lisa Salmon (Senior MDM), Ann-Marie Lefold, Sado Yusuf, Nazma Begum, Mandy Augustus, Hulya Sertsel, Louise Goodin, Susan Kemp, Sue Lockart, Clare Kirk, Simina, Minara, Anne-Marie Ibbotson

EYFS MDM: Shahina Khanom, Syeda Hannan, Ashfa Khanom, Ayesha Akther

Breakfast club supervisor: Anna Bowman, Lynn Ross

Premises

G4S Premises Manager:  Nathan Henry

G4S Senior Premises Manager:  Darren Jones

Site Support:  Phil Collier

Our kitchen staff: Sharon Lethbridge (Head Cook), John Koke, Naseera Mouaci, Barbara Draper, Forida Begum, Wendy Davey

Our cleaning team: Aristos Georgiou, Phyllis Georgiou, Sharon Morris, Mandy Augustus, Asha Abakor, Supattra Dunn,

 

We also work with a range of external agencies, specialist professionals and consultants.

 

Translate »